Το 4ο Γενικό Λύκειο Χαϊδαρίου, στο πλαίσιο των κοινωνικών δράσεων του σχολ. έτους 2021-22, διοργανώνει το Σάββατο 19 Μαρτίου και ώρα 12.00 – 14.00 συμμετοχή στις «Αόρατες Διαδρομές». «Αόρατες Διαδρομές» είναι ο τίτλος ενός κοινωνικού προγράμματος περιηγήσεων της ΜΚΟ Διογένης στο κέντρο της Αθήνας με οδηγούς (νυν και πρώην) άστεγους συμπολίτες μας.

Η συμμετοχή είαι προαιρετική και το κόστος συμμετοχής ενηλίκων είναι 8 ευρώ ενώ των μαθητών 5 ευρώ.

Στην περιήγηση μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί καθώς και άτομα σχετιζόμενα με την εκπαιδευτική κοινότητα του 4ου ΓΕΛ Χαϊδαρίου.

Στα πρότυπα αντίστοιχων περιηγήσεων που διοργανώνονται από περιοδικά δρόμου του εξωτερικού (Μόναχο, Αμβούργο, Βασιλεία, Λονδίνο κ.ά.), οι «Αόρατες Διαδρομές» της «σχεδίας» περιλαμβάνουν κάποιες από τις σημαντικότερες κοινωνικές δομές του κέντρου της πόλης (συσσίτια, υπνωτήρια, κέντρα απεξάρτησης, κέντρα ημέρας κ.ά).

Οι οδηγοί δίνουν πληροφορίες για τις υπηρεσίες που παρέχει κάθε δομή, αλλά και πώς οι ίδιοι έχουν βιώσει ή εξακολουθούν να βιώνουν τη ζωή στο δρόμο, τις ανθρώπινες σχέσεις, την ποιότητα των υπηρεσιών, την ανθρωπογεωγραφία των δομών και του δυναμικού τους, που πασχίζει να ανταποκριθεί στις προκλήσεις του αγώνα για την καταπολέμηση της φτώχειας και του κοινωνικού αποκλεισμού, αλλά και της διαφύλαξης της αξιοπρέπειάς μας, ως άτομα και ως κοινωνία.

Η διαδρομή που ακολουθείται είναι η εξής: Εκκίνηση από το σταθμό του μετρό στο Μεταξουργείο και στη συνέχεια πραγματοποιούνται στάσεις στην πλατεία Βάθης (Πολυδύναμο Κέντρο Αστέγων, ξενώνας «Ionis»), στο Εθνικό Θέατρο, στην οδό Δεληγιώργη(Κέντρο Ημέρας της οργάνωση Praksis) στη συμβολή των οδών Σοφοκλέους & Πειραιώς (συσσίτιο του ΚΥΑΔΑ, ιατρείο και κοινωνικό φαρμακείο των Γιατρών του Κόσμου), στην οδό Αγίων Αναργύρων (Θετική Φωνή). Η κατάληξη είναι το σπίτι της «σχεδίας» (Κολοκοτρώνη 56 & Νικίου 2).

Να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια της διαδρομής τηρείται αυστηρά το υγειονομικό πρωτόκολλο.

Η «Διογένης ΜΚΟ» είναι μια Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία, που συστήθηκε στις αρχές του 2010 για την υποστήριξη της προσπάθειας των αστέγων και των κοινωνικά αποκλεισμένων ανθρώπων να ενταχθούν ή να επανενταχθούν στον κοινωνικό ιστό. Βασικός στόχος είναι η ενεργοποίηση, ενδυνάμωση, εκπαίδευση και εν τέλει, η δημιουργία προοπτικών απασχόλησης σε συνανθρώπους μας που βιώνουν τη φτώχεια και τον κοινωνικό αποκλεισμό σε πολύ ακραίες μορφές. Παράλληλα, στόχος είναι, μέσα από μια σειρά δράσεων, να ευαισθητοποιήσουμε, ενεργοποιήσουμε και κινητοποιήσουμε τον πληθυσμό της χώρας γύρω από τα ζητήματα της έλλειψης στέγης, της φτώχειας, του κοινωνικού αποκλεισμού, με έναν τρόπο, όμως, που δεν θα στέκεται στο πρόβλημα, αλλά θα προτάσσει, θα αναδεικνύει λύσεις, θα στέκεται απέναντι στη ζωή και στα κοινωνικά ζητήματα με έναν ενεργό, αισιόδοξο τρόπο.

Ο οργανισμός αναπτύσσει τις εξής δράσεις:

• Το μοναδικό ελληνικό περιοδικό δρόμου «σχεδία», επίσημο μέλος του Διεθνούς Δικτύου Περιοδικών Δρόμου (INSP, www.insp.ngo), το οποίο πωλείται στους δρόμους της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης από διαπιστευμένους πωλητές.
  • Το πρόγραμμα «Συνδρομή Αλληλεγγύης» του περιοδικού δρόμου «σχεδία» για την υποστήριξη των ανθρώπων της τρίτης ηλικίας.
  • Η καμπάνια «Γκολ στη Φτώχεια» και η σύσταση της Εθνικής Ποδοσφαιρικής Ομάδας Αστέγων, επίσημο μέλος του Παγκοσμίου Κυπέλλου Αστέγων (www.homelessworldcup.org) και του street football world (www.streetfootballworld.org). Η Εθνική Ομάδα Αστέγων χαρακτηρίστηκε ως «Σύμβολο Ελπίδας» σε ντοκιμαντέρ που της αφιέρωσε η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου (FIFA), ενώ, το 2014, η FIFA, μέσω του διαγωνισμού «The Power of Football», μας συμπεριέλαβε στις τρεις κορυφαίες κοινωνικές πρωτοβουλίες του πλανήτη, για τους τρόπους με τους οποίους αξιοποιούμε το ποδόσφαιρο ως κοινωνικό εργαλείο.
  • Το πρόγραμμα κοινωνικών περιηγήσεων «Αόρατες Διαδρομές» στο κέντρο της Αθήνας, με οδηγούς (νυν και πρώην) άστεγους συμπολίτες μας.
  • Η δράση «Ένας καφές σε περιμένει».
  • Το κοινωνικό και περιβαλλοντικό πρόγραμμα «σχεδία αρτ» (παλιά, αδιάθετα τεύχη της «σχεδίας» επαναχρησιμοποιούνται, επανασχεδιάζονται και μεταμορφώνονται σε υψηλής ποιότητας αντικείμενα).
  • Ο κόμβος αλληλεγγύης και εφαρμοσμένης κοινωνικής καινοτομίας «σχεδία» home όπου φιλοξενούνται: η καφετέρια/μπαρ/εστιατόριο της «σχεδίας», το πωλητήριο – εκθετήριο «σχεδία αρτ» και εκθέσεις.