Σας ενημερώνουμε ότι έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφαλή επαναλειτουργία του σχολείου μας από τη Δευτέρα, 11/05/2020:

·        Έγινε απολύμανση του σχολείου από ειδικό συνεργείο του Δήμου

·        Το σχολείο θα καθαρίζεται 2 φορές την ημέρα από 3 καθαρίστριες

·        Οι τουαλέτες θα έχουν πάντοτε σαπούνι και χειροπετσέτες

·        Τοποθετήθηκαν αντισηπτικά σε κάθε αίθουσα

·        Στο Εργαστήριο Πληροφορικής θα χρησιμοποιείται μεμβράνη οικιακής χρήσης στα πληκτρολόγια/ποντίκια κάθε φορά που αλλάζουν οι μαθητές

·        Τα θρανία έχουν τοποθετηθεί σε απόσταση 1,5μ

·        Τα παράθυρα θα παραμένουν πάντοτε ανοικτά

·        Έχει συσταθεί ομάδα διαχείρισης υπόπτων κρουσμάτων  COVID-19 και έχει οριστεί ειδικός χώρος απομόνωσης

·        Οι μαθητές έχουν χωριστεί σε δύο υποτμήματα τα οποία θα έρχονται στο σχολείο ως εξής:  Δευτέρα- Τετάρτη- Παρασκευή το α? υποτμήμα, Τρίτη- Πέμπτη το β΄υποτμήμα και την επόμενη εβδομάδα αντίστροφα

·        Κάθε τάξη θα έχει ξεχωριστό προαύλιο

·        Όλοι οι εκπαιδευτικοί έχουν ενημερωθεί για τα μέτρα προστασίας και την εφαρμογή τους σύμφωνα με τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Ε.Ο.Δ.Υ. και θα ενημερώσουν τους μαθητές ώστε να προστατεύουν τον εαυτό τους και τους άλλους (αποφυγή συνωστισμού/τήρηση αποστάσεων, τακτικό πλύσιμο χεριών/χρήση αντισηπτικού κλπ)

Τέλος, σας ενημερώνουμε ότι φέτος τα μαθήματα θα λήξουν στις 12/06 χωρίς τη διεξαγωγή προαγωγικών/απολυτήριων εξετάσεων. Οι βαθμοί θα αποσταλούν με e-mail.

Περιμένουμε να επιστρέψουν μαθητές μας με ανοιχτή καρδιά και τις σωστές προσδοκίες ώστε με υπευθυνότητα και ψυχραιμία να ολοκληρώσουμε τη φετινή σχολική χρονιά!