Αποκλειστική προθεσμία: Δευτέρα, 8 Μαρτίου 2021 έως και Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021

Οι υποψήφιοι εκδηλώνουν την επιθυμία τους για υποβολή αίτησης- δήλωσης στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021 στέλνοντας ηλεκτρονικό μήνυμα στο σχολείο (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.). Στο απαντητικό μήνυμα θα ορίζεται ακριβής ημέρα και ώρα μετάβασης στο Λύκειο και θα επισυνάπτεται η Υπουργική Απόφαση ορισμού ημερομηνίας υποβολής της αίτησης αποφοίτων.

Αυτό το μήνυμα μαζί με την Υπουργική Απόφαση πρέπει να φέρουν μαζί τους οι υποψήφιοι (σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή) κατά τη μετάβασή τους στο σχολείο, στέλνοντας κωδικό SMS3 (μετάβαση σε δημόσια υπηρεσία…) στο 13033.

Επίσης, θα προσκομίσουν ευκρινές φωτοαντίγραφο του τίτλου απόλυσης σχολείου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και θα επιδείξουν ταυτότητα/διαβατήριο ή άλλο επίσημο έγγραφο αποδεικτικό της  ταυτοπροσωπίας  τους, προκειμένου να ελεγχθεί η ορθή καταχώριση των στοιχείων.

Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν διαβάσει προσεκτικά τις οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης- Δήλωσης ενώ καλό θα ήταν να έχουν ήδη συμπληρώσει και την αίτηση- δήλωση.

Δείτε εδώ την εγκύκλιο

Δείτε την ανακοίνωση του Υ.ΠΑΙ.Θ.